fallback

Лагард: Световната икономика би се справила по-зле без отрицателни лихви

МВФ може да завиши прогнозата си за икономиката на Китай след прегледа на планираните от правителството икономически стимули

21:23 | 18.03.16 г. 3

Световната икономика би се представила още по-зле без провежданите от редица централни банки политики на отрицателни лихви, заяви Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард в интервю за Bloomberg, цитирано от БНР

Според нея негативните лихвени ставки в Европа и Япония са спомогнали за подкрепа на глобалния икономически растеж и за нарастване на цените, но в същото време тя предупреди, че в резултат на тази парична политика финансовият сектор в световен план може да се наложи да приложи нови бизнес модели.

"Ако нямахме тези отрицателни лихви, днес щяхме да се окажем в по-лошо положение, с инфлация вероятно по-ниска от тази, която е в момента и с икономически растеж вероятно по-слаб от този, който имаме понастоящем", заяви Лагард. 

Според нея при сегашните обстоятелства всъщност беше добре да се приложат тези отрицателни лихвени ставки.

"Централните банки на еврозоната и на Япония използват въведените от тях отрицателни лихвени проценти за стимулиране на икономиката, а председателят на Федералния резерв Джанет Йелън заяви по-рано тази седмица, че централната банка на САЩ също е анализирала този финансов инструмент в случай, че трябва да се приложат допълнителни стимулиращи политики", коментира още директорът на МВФ.

Отрицателните лихвени проценти са сравнително нов икономически инструмент и е необходимо повече време, за да направим оценка на тази парична политиката, заяви Лагард, визирайки опасенията на редица анализатори и инвеститори, че подобна агресивна стимулираща политика може да има непреднамерени негативни последствия като навреждане на печалбите на търговските банки.

"Така че нека да видим дали това ще стартира процес на нарастване на кредитите за реалната икономика, смяна на модела на поведение на хората, както и промяна на стратегиите на банките. В крайна сметка това може да е добре за икономиката - може би не завинаги, но поне за определен период от време", прогнозира тя.

Кристин Лагард коментира и състоянието на китайската икономика, отбелязвайки че, МВФ може и да повиши своята прогноза за нарастване на БВП на страната  до 6,3% с оглед на планираните икономически реформи и стимулиращи мерки.

"Прогнозата ни може леко да се завиши след като направим оценка на наскоро обявения от властите в Пекин нов икономически пакет", сподели тя.

"Ние вярваме, че Китай ще продължи да расте. Ако тези реформи се изпълняват и ако обещаните стимули спомогнат за по-голямо потребление, отколкото за необходимото по принцип повишение на инвестициите, това би трябвало да подхрани кредитирането", каза Кристин Лагард.

Такава рецепта трябва да се окаже доста добра за Китай и да доведе до продължителен качествен икономически растеж, отбеляза тя, коментирайки новите икономически планове на китайският премиер Ли Къцян, представени неотдавна на годишния конгрес на управляващата в страната партия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:29 | 11.09.22 г.
fallback